Logo
Busy

Parlament Europejski chce tachografów w busach

Parlament Europejski szykuje poważne zmiany w przepisach dotyczących kierowców zawodowych. Między innymi kierujący busami będą zobowiązani do korzystania z tachografu czy rejestracji czasu pracy.

Busy Busy

Nowe przepisy mają objąć kierujących pojazdami o masie powyżej 2,4 tony w transporcie międzynarodowym. Jeżeli przepisy wejdą w życie, a wszystko na to wskazuje, to bus będzie musiał zostać wyposażony w tachograf. Nie obejdzie się też bez karty imiennej. Urządzenie pokładowe będzie rejestrowało m.in. prędkość, przejechany dystans czy czas pracy.

Póki co takie obostrzenia dotyczą kierowców poruszających się pojazdami o masie przekraczającej 12 ton. Kierowcy busów do tej pory nie musieli przestrzegać norm czasu pracy, co niestety prowadziło do poruszania się po drogach wielu przemęczonych osób.

Zmiany w pewnym sensie są dobre, ale będą się wiązały z wieloma problemami. Przede wszystkim po ich wprowadzeniu kierowcy busów będą podlegać karom za niezgodności. A te mogą być naprawdę wysokie. Przed ustawą jeszcze długa droga legislacyjna. Dokumenty trafią jeszcze między innymi do Komisji Europejskiej czy Rady UE.

2019-04-10 - J. Kruczek

0

Komentarze do:
Parlament Europejski chce tachografów w busach